Výběr barvy fasády

Dokončujeme malý rodinný dům na slunné straně kopce. Je už skoro zateplený polystyrenem, momentálně přemýšlíme nad barevným řešením fasády. Líbí se nám tmavě šedý odstín, ale soused nám řekl, že ten sytý odstín může být problém. Je to pravda?

 

  • Výběr barvy fasády
  • Výběr barvy fasády
  • Výběr barvy fasády

ODPOVĚĎ:

Ano, sytý barevný odstín může časem způsobit nemalé problémy.
Při výběru barevného odstínu fasády třeba brát proto ohled na jeho odrazivost. Jde o hodnotu, která vyjadřuje, kolik procent slunečního záření odráží barevný odstín zpět do prostoru. Světlé odstíny odrážejí světlo více. Tmavé méně, tedy mají nízkou hodnotu odrazivosti.

Příliš syté nebo tmavé odstíny použité na zateplovací systém způsobují vznik prasklin. Pod dopadajícím slunečním zářením se povrch prohřívá, ačkoli to uvnitř necítíme. Při opakovaném teplotním zatěžování se může porušit velká část povrchu, zatéká dešťová voda až se naruší stabilita celého systému. Navíc pěnový polystyren vlivem vysokých teplot měkne a taje, lidově řečeno "mizí". Na osluněné tmavé fasádě se časem objeví nehezké prohlubně, které jsou také znakem narušené celistvosti izolace.

Tímto jevem je možné nejlépe předejít výběrem světlého odstínu omítky a kvalitním provedením. Pro zateplovací systémy a pórobetonové fasády se nedoporučují odstíny s hodnotou odrazivosti menší než 30 %. Hodnoty odrazivosti jednotlivých barevných odstínů najdete ve vzorníku barev.

Kontaktní formulář


* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné.

Podle nařízení EU 2016/679 dobrovolně souhlasím se správou, zpracováním a uchováním mých osobních údajů za účelem zajištění vzájemné komunikace iniciované tímto kontaktním formulářem. Souhlas lze kdykoli odvolat, jinak zanikne po uplynutí 3 let od jeho udělení a údaje budou vymazány. Kontakt pro odvolání info@polytex.sk.

Pro bližší informace jak nakládáme s osobními údaji klikněte sem.

OVĚŘENÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradice od 1990

RYCHLÉ DORUČENÍ

Máme vše skladem, expedujeme do 2 pracovních dnů