Výběr barvy do interiéru

Pro většinu lidí jsou hlavními kritérii při výběru barvy do místnosti zejména cena, barevnost a poutavé balení. Přitom zapomínají na ty nejpodstatnější parametry určující kvalitu a vhodnost použití, kterými jsou krycí schopnost, odolnost vůči mokrému oděru, lesk a velikost použitých částic. Díky těmto kritériím můžeme rychle porovnat interiérové barvy domácí i zahraniční produkce a zvolit tu správnou z hlediska ceny i užitné hodnoty.

 

  • Výběr barvy do interiéru
  • Výběr barvy do interiéru
  • Výběr barvy do interiéru

Krycí schopnost

Tato vlastnost, nazývaná také kontrastní poměr, vyjadřuje vydatnost barvy - kolik metrů čtverečních můžeme namalovat z jednoho litru barvy tak, aby překryla fleky. Podle tohoto kritéria jsou barvy zařazeny do čtyř tříd, přičemž třída 1 reprezentuje nejlepší krytí. Všechny naše interiérové barvy jsou zařazeny do prvních dvou tříd a vyznačují se výborným krytím.

Odolnost vůči mokrému oděru

Jde o odolnost barvy vůči mechanickému namáhání. Barvy se po odzkoušení zařazují do pěti tříd, kde třída 1 reprezentuje nejvyšší mechanickou odolnost. Interiérové barvy z tříd 1 a 2 můžeme opakovaně mýt a tak šetřit finance za nový nátěr v případě zašpinění.

Odolnost vůči mokrému oděru úzce souvisí i s paropropustností. Obecně platí, že čím je nižší odolnost barvy proti mokrému oděru, tím je barva propustnější pro vodní páry, čili více "dýchá". Právě toto může být jako pozitivní, tak i negativní vlastností. Pro starší a špatně izolované stěny je dobré používat barvy s vyšší propustností pro vodní páry, aby mohla případná vlhkost vyjít ven bez tvorby puchýřků a následného oloupání výmalby. Na druhé straně by bylo nesmyslné použít barvu, která dobře propouští vodní páry do vlhkých místností, následkem čehož by stěna vlhla a ztrácela izolační a jiné technické vlastnosti.

Lesk

Barvy na vnitřní stěny se dělí podle stupně lesku na lesklé, pololesklé, matné a hluboce matné. Lesklé barvy jsou nejodolnější vůči mechanickému zatížení. Nejvíce zvýrazňují nerovnosti a chyby podkladu, proto je lepší použít na stěny a stropy při svítidlech raději hluboce matný nátěr.

Maximální velikost zrna

Vyjadřuje velikost použitých částic, které obsahuje barva. Podle tohoto parametru jsou barvy klasifikovány jako jemné, střední, hrubé nebo velmi hrubé. Při výrobě interiérových barev ACTIN je samozřejmostí použití částic do 100 mikrometrů, a proto jsou podle EN 13 300 zařazeny mezi jemné.

Kontaktní formulář


* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné.

Podle nařízení EU 2016/679 dobrovolně souhlasím se správou, zpracováním a uchováním mých osobních údajů za účelem zajištění vzájemné komunikace iniciované tímto kontaktním formulářem. Souhlas lze kdykoli odvolat, jinak zanikne po uplynutí 3 let od jeho udělení a údaje budou vymazány. Kontakt pro odvolání info@polytex.sk.

Pro bližší informace jak nakládáme s osobními údaji klikněte sem.

OVĚŘENÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradice od 1990

RYCHLÉ DORUČENÍ

Máme vše skladem, expedujeme do 2 pracovních dnů