Psychologie barev

Je všeobecně známo, že některé barvy dokáží změnit náladu či dokonce krevní tlak. Odkdy člověk pochopil, že ohnivě červené znamená nebezpečí a určité fialové bobule jsou jedovaté, je barva spojována s náladami a pocity. Pocity z působení barev bývají hluboce osobní, ale jsou také ovlivněny kulturou. Například, bílá barva představuje v západních zemích čistotu a nevinnost, ve východních je považována za symbol smutku.

 

  • Psychologie barev
  • Psychologie barev
  • Psychologie barev

Červená
Spojuje se s nebezpečím, vášní, energií, teplem, dobrodružstvím či optimismem. Vhodná je pro jídelny, neboť podporuje společenské vyžití a povzbuzuje chuť k jídlu. Může být příliš výrazná a vést až k bolestem hlavy, proto ji stačí použít na jednu stěnu nebo na příslušenství interiéru.

Ružová
Bývá spojena s láskou, proto je vhodná do ložnice, ale ne příliš výrazná, sladká. Jako protiklad lze použít tmavou až černou.

Oranžová
Představuje stabilitu, jistotu, teplo, podporuje trávení. Nejlépe se hodí do obývacího pokoje a jídelny, v ložnici naopak působí proti spánku. Může opticky zmenšovat místnost, protože jde o odvozenou barvu. Ujistěte se, že pokoj bude mít dostatek světla.

Zelená
Je úzce spojena s přírodou, energií, bezpečností, stabilitou. Pro její uklidňující účinek je vhodná pro ložnice a obývací pokoje. Příliš mnoho zelené však může vést k pasivitě, čemuž se dá zabránit použitím červených a oranžových doplňků.

Modrá
Uklidňuje, podporuje intelektuální myšlení či rozjímání, zabraňuje nočním můrám, ale působí i autoritativně a ochranně. Nejlepší je použít ji do ložnice, koupelny a pracovny. Raději ji kombinujte s barvami s teplým nádechem, aby místnost nevypadala příliš chladně.

Žlutá
Je neoddělitelná od slunce a energie, stimuluje intelekt. Hodí se do kuchyně, jídelny nebo do severní místnosti. Neměla by být v ložnici, protože podporuje citovou nestabilitu.

Fialová
Často představuje duchovno, ale je i ženská. Může se použít v ložnici, případně do koupelny a jako doplněk k odbourání stresu. Aby nepůsobila fádně, přidejte k ní černou a stříbrnou.

Purpurová
Spojuje se s kreativitou, radostí, plodností, ale i magií, zlem, smrtí. Může se vyskytnout v ložnici, ale opatrně, protože je příliš silná.

Hnědá
Působí bezpečně, stabilně a je velmi praktická. Nejlepší je do obývacího pokoje. Na oživení a duševní stimulaci je vhodné ji doplnit zelenou nebo modrou.

Černá
Představuje smrt, drama, výstřednost, depresi. Není to barva jako taková, protože pohlcuje světlo. Používejte ji s mírou, raději jako doplněk k jiným barvám, zejména teplým.

Kontaktní formulář


* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné.

Podle nařízení EU 2016/679 dobrovolně souhlasím se správou, zpracováním a uchováním mých osobních údajů za účelem zajištění vzájemné komunikace iniciované tímto kontaktním formulářem. Souhlas lze kdykoli odvolat, jinak zanikne po uplynutí 3 let od jeho udělení a údaje budou vymazány. Kontakt pro odvolání info@polytex.sk.

Pro bližší informace jak nakládáme s osobními údaji klikněte sem.

OVĚŘENÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradice od 1990

RYCHLÉ DORUČENÍ

Máme vše skladem, expedujeme do 2 pracovních dnů