Přenos tepla a úspora energie

V současnosti se u nás intenzivně zateplují rodinné domy i velké obytné komplexy. Kvalita zateplení závisí na vlastnostech použitého tepelného izolantu. Na trhu je nabídka různých typů, které se liší svými vlastnostmi. Abychom je uměli lépe posoudit, musíme si vysvětlit, co je teplo a jak probíhá jeho přenos.

 

  • Přenos tepla a úspora energie
  • Přenos tepla a úspora energie
  • Přenos tepla a úspora energie

Jak se přenáší teplo?

Teplo je energie, kterou si tělesa ve vzájemném kontaktu vyměňují. Jeho přenos probíhá třemi základními způsoby a to vedením, prouděním nebo sáláním.

Vedení je přenos tepla hmotou. Molekuly teplejšího materiálu kmitají rychleji a rozhýbávají sousední pomaleji kmitající molekuly tak dlouho, dokud se teplota všech molekul nevyrovná. Kovová lžička, která je jen z části ponořená do horkého čaje se proto ohřeje celá - teplo vede kov lžičky. Stejný proces probíhá v stěnách domů.

Proudění je přenos tepla v tekutině nebo v plynu. Je založen na tom, že jejich hustota se významně mění s teplotou. Když mají různé oblasti různou teplotu, dochází k přirozenému proudění a následně promíchávání a vyrovnávání teplot. Proudění můžeme sledovat například v hrnci s vodou při zahřívání na sporáku, kde ohřátá a lehčí voda stoupá a dolů ji nahrazuje chladnější hustší voda z vyšších vrstev kapaliny. Podobně se ohřívá vzduch v místnosti, která je vytápěna radiátorem.

Přestup tepla sáláním (zářením) je zásadně odlišný od předchozích dvou způsobů. Při sálání se teplo šíří ve formě elektromagnetického záření a k tomu, aby mohlo přecházet z jednoho tělesa na druhé, nepotřebuje hmotné prostředí. I když vaše oči sálavou energii nevidí, vaše kůže a nervová zakončení ji vnímají. Pro lepší ilustraci poslouží, když si vzpomenete, jak horko nám může být během slunečních dní v zimě, přičemž teplota okolního vzduchu je stále pod bodem mrazu.

Materiály na zateplení budov

Teplo se snažíme udržet tepelnou izolací s nízkou tepelnou vodivostí. Jde například o zateplovací systémy na bázi polystyrenu nebo minerální vaty. Tyto materiály ale nedokáží v potřebné míře zachytit sálavé teplo. Proto byly vyvíjeny nové materiály jako šedý polystyren nebo kombinované desky s reflexní fólií.

Vhodným doplňkem mohou být i termonátěry či fasádní termoomítky. V interiéru mohou v zimě přispět ke zlepšení tepelné pohody, v exteriéru ke snížení přehřívání fasád. Je však třeba podotknout, že odrazivost slunečního záření závisí ve velké míře na barevném provedení fasády. Je známo, že tmavší odstíny pohlcují více tepla než barva bílá.

Kontaktní formulář


* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné.

Podle nařízení EU 2016/679 dobrovolně souhlasím se správou, zpracováním a uchováním mých osobních údajů za účelem zajištění vzájemné komunikace iniciované tímto kontaktním formulářem. Souhlas lze kdykoli odvolat, jinak zanikne po uplynutí 3 let od jeho udělení a údaje budou vymazány. Kontakt pro odvolání info@polytex.sk.

Pro bližší informace jak nakládáme s osobními údaji klikněte sem.

OVĚŘENÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradice od 1990

RYCHLÉ DORUČENÍ

Máme vše skladem, expedujeme do 2 pracovních dnů