Jak vybírat barvy na stěnu

Kúpili sme nový domček. Všetky steny aj fasáda sú biele. Radi by sme ich pretreli. Stačí vybrať farbu zo vzorkovníka alebo je lepšie si spraviť väčšie vzorky?

 

  • Jak vybírat barvy na stěnu
  • Jak vybírat barvy na stěnu
  • Jak vybírat barvy na stěnu

ODPOVĚĎ:

Při odpovědi na tuto otázku bychom měli brát v úvahu několik aspektů. Jinak vnímáme barvy ve vzorníku, jinak ve skutečnosti na větší ploše v interiéru nebo exteriéru. Důležitou roli hraje i světlo a jeho kvalita. Zapomínat bychom neměli ani na vzájemné působení dvou různých barev, jejich lesk a typ povrchu.

Barevný vzorek

Ve vzorníku vnímáme barvu na bílém pozadí nebo přímo u sousedící vzorku, čímž dochází ke zkreslení. Malé ukázky světlejších odstínů se jeví pestrobarevnější jako ve skutečnosti. Okraje místnosti zesvětlí i bílý strop. Čistý a zároveň silný odstín nabere na intenzitě až když je použit na větší ploše. Proto bychom si měli na začátek vybrat jemně světlejší a slabší odstín požadované barvy. Vzorek pro vnější fasádu bychom si měli prohlédnout ve svislé poloze a v přirozeném osvětlení, ideální možností je zkušebně natřít jeden čtvereční metr. Ve venkovním prostředí plocha častokrát vypadá světlejší a modřejší než uvnitř. 

Vliv světla na barvu

Při plánování barvy do místnosti bychom měli znát její světelné podmínky. Vliv na to mají různé zdroje světla, jejich kvalita a množství. Přirozené světlo pronikající do interiéru je laděné jemně do modra, co osvěžuje barvy. Žluté a červené odstíny pak získávají lehký, klidný, modrý nádech. Zelená, modro-zelená a modrá mohou v severně a jižně orientovaných místnostech vypadat pochmurně. 

Dnes jsou v interiérech nejpoužívanějším zdrojem světla žárovky, jejichž světlo je velmi žluté. Dobře v něm vypadají žluté, žlutooranžové a načervenalé odstíny. Modré však působí fádně, nečistě a otupně, zároveň mohou mít zelený nádech. V ostatních letech se rozšířily úsporné zářivky, které osvětlují nerovnoměrně. Problematické vnímání barev můžeme zlepšit použitím neonových zářivek napodobujících denní světlo. 

Ve venkovním prostředí zvyknou tmavší barvy blednout více než světlejší. Na otevřených slunných místech se budovy jeví světlejší. Tmavé odstíny obvykle vypadají lépe například při temném lese. 

Vzájemné působení barev

Vztahy mezi jednotlivými odstíny ovlivňují naše vnímání. Neutrální barvy stěn přebírají odstíny zářivých koberců, závěsů či potahů nebo se ovlivňují jinak. Například, neutrální šedá v kombinaci se zelenými stěnami může působit červenavě. Světlé barvy v kombinaci s tmavými působí ještě světlejší a naopak. 

V exteriéru vnímáme lesklé barevné plochy přímo a živěji. Na porézním povrchu se jeví stejná barva tmavší než na hladkém povrchu, který ji zesvětluje. Složení nátěrů a povrch natřené plochy ovlivňují vnímání barevnosti. Výrazná textura vytváří tmavší dojem, protože hrubá struktura vrhá drobné stíny. 

Kontaktní formulář


* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné.

Podle nařízení EU 2016/679 dobrovolně souhlasím se správou, zpracováním a uchováním mých osobních údajů za účelem zajištění vzájemné komunikace iniciované tímto kontaktním formulářem. Souhlas lze kdykoli odvolat, jinak zanikne po uplynutí 3 let od jeho udělení a údaje budou vymazány. Kontakt pro odvolání info@polytex.sk.

Pro bližší informace jak nakládáme s osobními údaji klikněte sem.

OVĚŘENÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradice od 1990

RYCHLÉ DORUČENÍ

Máme vše skladem, expedujeme do 2 pracovních dnů