Jak kombinovat barvy

Už jako děti jsme se naučili, že když smícháme žlutou a modrou barvu, vznikne nám zelená. Jak však namíchat přesně takový odstín barvy, se kterým budeme zcela spokojeni? Pomoci nám mohou jednoduchá pravidla o tónování a používání harmonických či doplňkových barev.

 

  • Jak kombinovat barvy
  • Jak kombinovat barvy
  • Jak kombinovat barvy

Kolo barev

Vychází ze tří základních barev - červené, modré a žluté. Tyto nemohou vzniknout smícháním ze žádných jiných. Když smícháte stejné množství dvou základních barev, vzniknou sekundární odstíny - oranžová, fialová a zelená. Jsou to tyto kombinace:

Červená + žlutá = oranžová

Červená + modrá = fialová

Modrá + žlutá = zelená

Pokud smícháte základní barvy se sekundárními v poměru 2:1, dostanete terciární barvy. Například, červeno-oranžová, modro-zelená, atd. Pro vytvoření atmosféry v místnosti je užitečné rozdělení barev na studené a teplé. Na kole barev jsou v blízkosti žluté a červené teplé barvy, odstíny zelené a modré tvoří studené barvy.

Neutrální tóny

Zvláštní skupinou jsou černá, bílá a šedá, které nepatří do kola barev. Někdy se k nim řadí i hnědá a béžová. Všechny neutrální barvy se k sobě hodí, mohou se navzájem míchat. Žádná z nich nedominuje nad ostatními. Černá a bílá se používají na tónování, dodají celkovému odstínu světlost nebo jej ztmaví.

Doplňkové a příbuzné barvy

Na kole barev snadno zjistíte, které odstíny se dají správně zkombinovat. Pro dosažení silného a kontrastního dojmu použijte barvy umístěny naproti sobě - doplňkové barvy. Modrá tvoří kontrast s oranžovou, červená se zelenou a žlutá s fialovou. Pokud však použijete barvy sousedící vedle sebe, získáte příjemný, uklidňující efekt. Tyto dvojice tvoří příbuzné barvy. Například, modrá se zjednodušeně doplňuje s fialovou a zelenou. Doplňkovými barvami se dá tvořit akcent, zvýraznění prvku. Použijte jednu barvu ve větší části prostoru a zdůrazněte pouze několik prvků v doplňkové barvě, dosáhnete tak harmonii.

Namícháme vám téměř každou barvu, kterou si dokážete představit! Napište nám:


* Údaje označené hvězdičkou jsou povinné.

Podle nařízení EU 2016/679 dobrovolně souhlasím se správou, zpracováním a uchováním mých osobních údajů za účelem zajištění vzájemné komunikace iniciované tímto kontaktním formulářem. Souhlas lze kdykoli odvolat, jinak zanikne po uplynutí 3 let od jeho udělení a údaje budou vymazány. Kontakt pro odvolání info@polytex.sk.

Pro bližší informace jak nakládáme s osobními údaji klikněte sem.

OVĚŘENÁ KVALITA

Certifikované výrobky, tradice od 1990

RYCHLÉ DORUČENÍ

Máme vše skladem, expedujeme do 2 pracovních dnů